
Priessnitzova léčba
Charakteristika klimatu
KLIMA Priessnitzových léčebných lázní a.s. v Jeseníku
Priessnitzovy léčebné lázně a.s. a VLÚ v Jeseníku dle „ lázeňského“ zákona z r. 2001 plní povinnost souhrnného zpracování a vyhodnocení klimatických podmínek vhodných pro léčení a předkládají MZ ČR pravidelně zprávu o klimatu lázeňského místa Jeseník. Z popudu PLL a.s. v Jeseníku vznikla v létech 1995 – 2005 za spolupráce s univerzitními a výzkumnými pracovišti řada prací týkajících se klimatu lázeňského místa Jeseník. Pro představu čtenářů si dovolujeme uvést, že některé zpracované materiály o klimatu mají více než 120 stran vlastního psaného textu a více než 50 grafických příloh, map a obrazové dokumentace.
Dovolujeme si zveřejnit část údajů, týkajících se léčebného mikroklimatu PLL a.s. a VLÚ v Jeseníku. Balneoklima sleduje např. dobu trvání slunečního svitu. Tento klimatický prvek se vyjadřuje v hodinách a umožňuje charakterizovat pole sluneční radiace. Největší intenzita slunečního záření je na Gräfenberku v červnu a jeho hodnota se pohybuje kolem 18MJ.m2 ( 4,84kWh.m2). Roční úhrn globálního záření se v lázních pohybuje kolem 3667MJ.m2 Roční průměr úhrnu slunečního svitu se pohybuje kolem 1510 hodin. Za rok je průměrně kolem 83 dnů bez slunečního svitu. Ve městě Jeseníku se pohybuje roční průměr dnů s mlhou kolem 44 dní a zóna inverze je na úrovni cca 500 - 520 m n.m., takže celý lázeňský komplex PLL a.s. a VLÚ včetně Dětské léčebny Karolina v Kalvodově ulici je nad místem inverze.
Při výběru procházkových tras ve vnitřním lázeňském území je významným kriteriem klimatoterapie ze zákona střídání úseků s velmi kontrastními úhrny přímého slunečního záření a stinná místa, střídání suchých míst s místy zvlhčeného vzduchu studánkami a pramínky, střídání závětří a míst s mírným vánkem, která zdravě stimulují organizmus člověka na podkladě termického a neurotropního komplexu.
Aeroterapie je nejdůležitější složkou klimatu. Díky anabatické mikrocirkulaci - což je mírně proudící čistý vzduch různé teploty, dochází k zvýraznění efektu termického komplexu . Rozdíly v intenzitě oslunění v nejbližším okolí lázní vedou k různým povrchovým teplotám, lišícím se často o více jak 10st C, díky těmto kontrastním teplotám vznikají na spodní a přízemní vrstvě ovzduší předpoklady k rozvinutí termicky podmíněného vzestupného proudění tzv. anabatického proudění vzduchu o rychlosti mezi 2 – 4 m/sec Jak je zdokumentováno výzkumem, zvláště na jižních svazích Jehlanu, Předního vršku, Studničního vrchu a Železné hory vznikají velmi silné výstupní proudy cirkulace vzduchu. Toto vzestupné anabatické proudění ulicí Priessnitzovou, Kalvodovou a Růžovou je součástí systému lokálního léčebně působícího klima ve vnitřním ochranném pásmu lázní.
Podle srovnávacích studií z r. 1995 v řadě parametrů ( sledování alergenů, chemických částic, bakteriální příměsi v ovzduší, prašné částice atp.) předčilo klima Jesenických lázní světově proslulá vysokohorská lázeňská místa Bad Gastein v Rakousku a Bad Carlsbad v USA.